Polskie media społecznościowe alternetywa dla facebooka, you tube

Niezwykle niepokoi mnie fakt, iż kluczowe media społecznościowe należą do garstki osób z zagranicy. Stali się oni monopolistami. Wprowadzają cenzurę treści. Promują lewicowe treści. To już jest niebezpieczne i nie leży w Polskiej racji stanu. Monopol facebooka polega m.in. na tym, że na prawie każdej stronie jest odnośnik do tego medium a to przez funkcję “lubię to” czy przez “udostępnij” bądź też " zaloguj się przy pomocy". Można stworzyć serwis, który będzie miał tą zaletę, że nie będzie cenzurował prawicowych treści a odwoływanie się do innych stron czy ich udostępnianie będzie mogło być możliwe nie przez klikanie przycisku pod tą stroną tylko poprzez funkcjonalność tego serwisu społecznościowego, który gdy jestem w nim zalogowana nakłada na każdą stronę, którą przeglądam taki przycisk jak “lubię to” czy “udostępnij” ( na zasadzie dodatkowej warstwy nakładanej na strony, które przeglądam). Podobnie można zrobić z zaloguj się przy pomocy… - serwis społecznościowy dysponując moją zgodą rejestrował czy logował by się do danej strony za pomocą danych jakie mu wcześniej udzieliłam przy rejestracji do owego serwisu społecznościowego. Serwis ten mógł by mieć różne zakładki, które łączyły by funkcjonalność tweetera, facebooka, instagrama czy you tube.

Amerykanie dostrzegli podobny problem (tzn. mediów społecznościowych) i stworzyli alternatywę do Twittera: Parler.

U nas działa telewizja wRealu24, która ma ciekawy plan rozwoju i konsekwentnie stara się budować alternatywę dla YT. Jeśli chodzi o platformę VOD to tu znam PCh24.

Są też otwarte rozwiązania, na podstawie których można budować społeczność np. Mastodon. Jest też Urbit, który jest póki co technologicznym eksperymentem, ale działa już całkiem sprawnie (chat i notatnik) i angażuje wokół siebie ludzi z ciekawymi zainteresowaniami (filozofia, teoria państwowości).

Jest też Polfejs ale nie nadążam za ich zmianami trochę.

Jeśli chodzi o odnośniki do tych portali to będzie ciężko. Nawet do Parler który jest naprawdę popularny nie widziałem nigdy linków. Ani do Mastodon, który z kolei jest w miarę neutralny światopoglądowo.

Tak z technologicznego punktu widzenia to niebezpieczne jest uzależnianie się naszego rządu od Google na wielu poziomach. Od ichniejszej Captcha wsadzanej wszędzie (np. do przeglądania ksiąg wieczystych) aż po całe Google Cloud, na którym stoi zniesławiona ProteGo.

1polubienie

Hej,

@seeg czy uważasz że da się ściągnąć użytkowników z portali które wymieniłeś? Czy toczy się tam polskojęzyczna dyskusja ? Musze się przyznać że pierwszy raz słyszę o Parler-u :sweat_smile:

@AgnieszkaMar @seeg Takie uwspólnienie mechanizmów logowania jest korzystne marketingowo. Miejmy świadomość że na tym etapie rozwoju społeczności forum romanum żaden portal nie wdroży takiego mechanizmu “sam z siebie”. Musielibyśmy wytypować portale gdzie dyskusja toczy się na odpowiednio wysokim poziomie. Chciałbym żeby forum romanum było platformą o analitycznym charakterze. Następnie napisze do właścicieli z odpowiednią argumentacją dlaczego opłaca się wdrażać takie rozwiązania :slight_smile:

Jeśli chodzi o udostępnianie materiałów z innych platform, przy pomocy przycisku, to na razie nie widzę krok po kroku jakby to miało wyglądać. Na pewno nie będzie to takie proste jak na FB , ponieważ na forum romanum nie ma “walla” są za to kategorie z tematami. Użytkownik musiałby wytypować do której kategorii chce udostępnić artykuł ze zewnętrznego serwisu.

Takie integracje to krok do przodu w budowaniu polskiego internetu.

Ja na Forum Romanum „ściągnąłem” z FB z wpisu p. M. Ziętek-Wielomskiej dotyczącej magazynu „Nowoczesna Myśl Narodowa”. Kto śledzi ten tu trafi. Można dać ogłoszenia że jest takie forum.

Parler nie używam (za dużo tych wszystkich serwisów), ale wiem że jest to popularne wśród prawicowych środowisk z USA.

1polubienie